Ergonomik Kanguru Nedir

Ergonomik Kanguru Nedir

İşte dillere pelesenk olan yeni kavramlardan birisi ile karşınızdayız. Anneler soruyor, Ergonomik kanguru nedir? Bu arada Mamadusbaby sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip etmeyen annelerin ve babaların burada kısa bir mola vermesini, inceleyip tekrar dönmesini tavsiye ediyoruz. Hemen paylaşalım @Mamadusbaby Instagram için ve Mamadusbaby Kanguru Facebook için hızlı bir giriş yapabilirsiniz. O halde bilgi vermeye başlayalım. Sevgili anne ve babalarımızın paylaşımlarından ve yorumlarından anlayacağınız üzere kangurunuz sizi özgür kılmalıdır. Aynı zamanda sizi yaşamın her alanında desteklemelidir. Yani kangurunuzla trekking yapmaya gidebilmelisiniz. Diğer yandan gündelik rutinlerinizde de sizi desteklemeli ve yaşamınızı kolaylaştırmalıdır.

Her şeyden önce bilmemiz gereken ana kavram Ergonomi; yani insanın fiziksel ve psikolojik özellikleriyle çevresi ile doğal ve uyumlu olarak hareket edebilmesidir. Aslında bu tanımı orijinalini bozmadan biraz daha bize özgü bir hale getirmeye çalıştık. Kısacası kangurunuzu taktığınızda ve bebeğiniz kucağınızdayken hayata ne kadar adapte olabiliyorsunuz? Rahat ve konforlu bir şekilde gerçekleştirmeyi düşündüğünüz eylemi tamamlayabiliyor musunuz? Eğer yanıtınız evet ise sahip olduğunuz kanguru ergonomik bir kangurudur. Çünkü bu tip kangurular gün boyu sizi yormadan, ağrı ve ya sızı yapmadan yaşamınızı kolaylaştırırlar. Üstelik bebeğinizle olan bağınızı güçlendirirler. Çünkü kanguru sizi yormadığı için bir çok işinizi kangurunuz takılıyken yaparsınız. Haliyle bu sürede bebeğiniz de yine hep olmak istediği yerde ana kucağında olacaktır. Duruma göre baba kucağı olarak da değişkenlik gösterebilir. Babalarımızı da unutmuyoruz tabi ki. Birazda bu ergonomik kanguruların olmazsa olmazlarına değinelim isterseniz.

Ergonomik Kanguru Nedir
Ergonomik Kanguru Nedir

Ergonomik Kanguru Dışa Dönük Taşıma Özelliği Nedir?

Sevgili anne ve babalarımız, bebeğinizi kısa aralıklarla yüzü dışa dönük olacak şekilde taşıyabilirsiniz. Ancak bunun için dikkat etmeniz gereken bazı noktalar. Her şeyden önce satın aldığınız kanguru bu taşıma için uygun mudur? Örneğin Mamadusbaby kangurularından Her Yöne Ergonomik Kangurular bu taşıma için uygundur. Ancak Standart Ergonomik Kangurular bu taşıma için uygun görülmemektedir. Ayrıca bebeğinizin de fiziksel olarak bu taşıma için uygun çağa gelmiş olması gerekmektedir. Yani baş desteğini edinmiş olduğundan emin olmanız gerekir. Yine dikkat etmeniz gereken bir diğer husus uyku hali ve solunun yollarının sizin görüş alanınız dışında kalıyor olmasıdır. Ayrıca bebeğin yüzü dışa bakacak şekilde kanguruya konumlandırılması kalça displazisi açısından da olumsuzluklara neden olabilir. Bu yüzden uzmanlar bu şekilde taşımanın kısa süreli aralıklarla yapılması taraftarıdırlar. Ayrıca bebek yüzü dışa dönük olduğunda daha fazla uyarıcıya maruz kalacaktır. Bu da onu olumsuzluklara itecektir. Bizim de tavsiyemiz kısa süreli ve uygun kangurularla yapılması şeklindedir.

Ergonomik Kanguru Bel Desteği

Evet ergonomik kanguru nedir derken aslında dikkat çekmeye çalıştığımız noktalardan birisi de buydu. Yani kangurunun bel desteğinin olması ve uzun soluklu taşımalarda bel ağrısı yapmamasıydı. Ne yazık ki bir çok üründe bu özellik bulunmayabiliyor. Ancak almadan önce araştırmanızda ve tercihleriniz arasında yer bulmasında fayda var. Zaten bebeğin ağırlığını alan ve tüm vücuda yayan bu ana bileşenler bir yerde de kangurunuzun ergonomisini belirliyor. Bu arada bir çok annemiz bel desteğini ortalamadığından yani efektif kullanamadığından bel ağrısı oluştuğu yönünde deneyimlerini de paylaşabiliyorlar. Aslında bu tip durumlarda kullanım desteği talep etmeniz, kanguru kullanım videolarımızı izlemeniz ve ya kullanma kılavuzunu okumanız bu tip küçük sorunlarında önüne geçecektir.

Ergonomik Kanguru Nedir
Ergonomik Kanguru Nedir

Ergonomik Kanguru Bebek Baş Koruma Bölümü

Kangurularımızda yer alan temel bileşenlerden birisidir. Aslında ana fonksiyonu güneş, rüzgar, yağmur gibi doğa ve hava olaylarından korumak gibi görünse de fazlasını sunuyor. Mesela bebeğinizi emzirmeniz gerekiyor ve bulunduğunuz ortamda bunun için özel bir alan tahsis edilmemiş. Üstelik kamuya açık alanda ve tek başınıza kalma imkanınızın olmadığı bir yerdesiniz. İşte böyle zor zamanlarda bile bebeğinizin baş koruma alanında yer alan kapüşon ile gerekli gizliliği sağlayarak bebeğinizi emzirebilirsiniz. Kangurunuz mahremiyetinize saygı duyar ve gerektiğinde sizi bu konuda destekler. Diğer yandan her yöne ergonomik kangurularda yer alan baş desteği ise ufaklığın baş desteği edinimine katkı sağlar ve onu gizlice destekler. Böylece sürekli elinizle desteklemek zorunda kalmazsınız. Evet ergonomik kanguru hem taşıyanı hem taşınanı mutlu eder. Zaten bu amaca hizmet ediyorsa kanguru işte ozaman ergonomik bir kangurudur.  Bu arada baş desteği ve diğer özelliklerden dolayı kangurumuzu tavsiye eden annelerimize tekrar teşekkür etmek isteriz.

Ergonomik Kanguru Omuz Askıları

Hazır mısınız? Kucağınızda bebeğiniz ve sizin üzerinizde asılı bir yaşam alanı kurmuş kendine 🙂 Yani kanguruda olduğu sürece tüm ağırlığı ve hareket yükü sizin omuzlarınızda olacak. Hayatın tüm zorluklarını omuzlamışken şimdi bir de küçük tatlı bir ağırlığı omuzlayacaksınız. Neyse ki Mamadusbaby olarak bu kısmı çözdük. En azından tatlı ağırlık kısmını. Yani yumuşak omuz askıları ile onu gün boyu rahatlıkla taşıyabilirsiniz. Çünkü kangurunuzu eksiksiz bir şekilde takıp vücudunuza sabitlediğinizde sahip olduğunuz ağırlık vücudunuza dağılacaktır. Ayrıca kangurunuzu taktıktan sonra fazla gelen kemer kısımlarınızı toplamanız da hem görüntüyü güzelleştirecek hem de size engel teşkil etmeyecektir.

M Oturma Pozisyonu

Ergonomik Kanguru Nedir
Ergonomik Kanguru Nedir

Bebeğinizin kalça gelişimi sağlığı açısından dikkat etmeniz gereken bir özelliktir. Diğer yandan Dünya Kalça Sağlığı enstitüsünün de önerdiği oturma ve taşıma biçimidir. Üstelik bu uygulama kalça displazisi riskini azaltabilir ve özellikle tarama ve tedavinin yetersiz olduğu kalça displazisi prevalansının yüksek olduğu bölgelerde teşvik edilmelidir. Yukarıda da bahsetmiş olduğumuz bebeğin yüzü dışa dönük şekilde taşımada da bu pozisyon tam olarak sağlanamadığı için tavsiye edilmeme nedenleri arasında yer almaktaydı.

 

Ergonomik Kanguru Ne Değildir?

  • Eğer pahalıysa bu kangurunun ergonomik olduğu anlamına gelmemelidir.
  • Aynı şekilde kanguru ucuzsa ergonomisi sorgulanmalıdır.
  • İthal kangurular ergonomiktir gibi bir genel kanı söz konusu değildir.
  • Bloggerların tavsiye ettiği kangurular ergonomiktir, demek yanıltıcı bir genelleme olacaktır.

 

Bu yüzden lütfen kangurunuzu satın almadan önce üretim aşamalarından tutun en son bir annenin yorumuna deneyimine kadar bir çok başlıkta değerlendirmeye alın. Eminiz ki kısa sürede doğru kanguruyu bulacak ve bebeğinizle güzel vakitler geçirmenin hayalini kurmaya başlayacaksınız.

Profesyonel Kanguru Önerileri

Her şeyden önce binlerce anneden almış olduğumuz geri bildirimleri yeni annelerimizle paylaşıyoruz. Çünkü Farklı beden yapıları, farklı zevkler, farklı doğum hikayeleri ve farklı bebekler. Kısacası kararsız hissettiğinizde çağrı merkezimizden yardım isteme konusunda tereddüt etmeyin. Çünkü biz büyük bir aileyiz ve burada sizin içinde bir yer var.